Peygamberimizin, gece cinlerden korkan Halid b. Velid'e tavsiye ettiği hadisin sıhhat ve orijinal metni nasıldır?

Soru Detayı

- Rasulullah'ın, Gece Cinlerden Korkan Halid b. Velid'e Tavsiye ettiği hadisin Sıhhati (hakkında neler zikredilmiş) ve orijinal Arabca metni Nasıldır, verir misiniz?
- Bize Abdullah b. Numeyr, Zekeriya b. Ebi Zaide'den anlattı. O Mus'ab b. Yahya b. Ca’de'den dedi ki: Halid b. el-Velid geceleyin korkardı. O kadar ki, beraberinde kılıcı olmadan dışarı çıkmazdı. Bu sebeble herhangi bir kimseye bir zarar vereceğinden korktu. Bu husustan Rasulullah (s.a.v.)'e şikayetçi olunca şöyle buyurdu:
 “Cebrail’in bana dediğine göre, cinlerden bir ifrit sana kötülük ediyor. Bunun için sen de de ki: “İyi bir kimsenin de günahkârın da aşamadığı Allah'ın eksiksiz kelimeleri ile semadan inenin ve oraya yükselenin kötülüklerinden, yeryüzünde yayılanların ve oradan çıkanların kötülüklerinden, gece ve gündüzün fitnelerinden, hayır ile gelen mustesna, geceleyin gelen her bir şeyin şerrinden sana sığınırım ey Rahman" diye buyurdu. (İbn Ebi Şeybe: Musannef, VI, 80, “Kişi geceleyin kalkacak olursa nasıl dua eder?” bahsinde)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin Arapça metni şudur (bk. İbn Ebi Şeybe, Musannef, VI/80; Abdurrazzak, Musannef, XI/35):

حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ بْنُ نُمَيْرٍ، عَنْ زَكَرِيَّا بْنِ أَبِي زَائِدَةَ، عَنْ مُصْعَبٍ، عَنْ يَحْيَى بْنِ جَعْدَةَ، قَالَ: كَانَ خَالِدُ بْنُ الْوَلِيدِ يَفْزَعُ مِنَ اللَّيْلِ حَتَّى يَخْرُجَ، وَمَعَهُ سَيْفُهُ فَخُشِيَ عَلَيْهِ أَنْ يُصِيبَ أَحَدًا، فَشَكَا ذَلِكَ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، فَقَالَ: "إِنَّ جِبْرِيلَ قَالَ لِي: إِنَّ عِفْرِيتًا مِنَ الْجِنِّ يَكِيدُكَ، فَقُلْ: أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ الَّتِي لَا يُجَاوِزُهُنَّ بَرٌّ وَلَا فَاجِرٌ مِنْ شَرِّ مَا يَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا، وَمِنْ شَرِّ مَا ذَرَأَ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا، وَمِنْ شَرِّ فِتَنِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ، وَمِنْ شَرِّ كُلِّ طَارِقٍ إِلَّا طَارِقًا يَطْرُقُ بِخَيْرٍ يَا رَحْمَنُ "، فَقَالَهُنَّ خَالِدٌ فَذَهَبَ ذَلِكَ عَنْهُ

Hadisin tashihi:

Hafız Heysemi, Taberani’nin rivayet ettiği bu hadisin bir rivayeti için “senedinde bir raviyi tanımadığını, geriye kalanların hepsinin SİKA” olduğunu belirtmiştir. (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 17065)

Diğer bir rivayeti için ise “Senedinde hem lehinde hem aleyhinde konuşulmuş iki ravinin dışında diğerleri sikadır.” demiştir. (Zevaid, h.no: 17066)

Beyhaki farklı bir senetle bu hadisi rivayet etmiştir. (Beyhaki, Şuabu’l-İman, 6/390) Ancak hakkında bir değerlendirmeye rastlayamadık.