Krem, yağ ve merhem sürmek oruca zarar verir mi?

Soru Detayı

- Oruçlu iken el ve yüz nemlendirici krem ya da yağı sürmek oruca zararı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Deri üzerine krem, merhem, yağ sürmek oruca zarar vermez, orucu bozmaz.

Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır.

Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır.

Diğer taraftan bu işlem, yeme içme anlamına da gelmemektedir.

Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yağ, krem gibi şeyler orucu bozmaz. (bk. Merğînânî, Hidâye, 2/263-264; Kâsânî, Bedâî’, 2/98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, 3/366, 367)