Aile planlaması için cilt altına konulan implanttan salgılanan çok az orandaki pregesteron hormonu orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.

Netice itibariyle ağız yoluyla alınan ilaçlar direk mideye gitmekte olup, bu ilaçların mideye ulaşmayan damla ve ağız yoluyla olmayan sair tedavilerle aynı kategoride değerlendirilmesi doğru değildir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Sprey, göz-burun-kulak damlası, endoskopi, ultrason, anestezi, fitil, ... gibi tedavi yöntemleri orucu bozar mı?