Yemek buharını veya su buharını yutmak orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Keyfî değil de yemek yaparken yemeğin buharının içimize kaçması orucu bozar mı?
- Eğer bunu keyfi yaparsak ve bilerek buharı çekersek hüküm değişir mi?
- Aynı durum su buharı için de geçerli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yemek yaparken veya su kaynatırken, istem dışı yutulan buhardan dolayı oruç bozulmaz.

Ancak, bilerek yemek buharı veya su buharını içeri çekmekle oruç bozulur. Zira bunu yapan kişi yemeğin tadından ve su buharından istifade etmekte ve gerek ağız ve gerekse burun yoluyla mideye gıda ve su gitmesine sebep olmaktadır. Böyle bir durum oruç ibadeti mantığına aykırıdır. Çünkü oruçta asıl olan yeme-içme ve cinsel münasebetten uzak kalmadır.