Oruçlu iken günah / ayıp şeyler seyretmek veya hayal etmek orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Oruçluyken cinsel filmler içeren şeyler izlemek veya öyle şeyler düşünmek günah mıdır ve orucu bozar mı?
- Peki böyle bir durumda ne yapılmalı, ertesi günü hemen oruç tutarken bu durumun kazasını yapmak için mi tutmam gerekir veya kaza borçlarıma 1 gün ilave mi edilmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Açık saçık filimler seyretmek, meşru olmayan cinsel hayaller kurmak genel ahlaka da özellikle oruç ahlakına da aykırıdır. Bunu yapmak orucu, kaza gerektirecek şekilde bozmaz, ama orucun maneviyatını bozar, oruçluya yakışmaz.

İnsanın aklına / hayaline, iradesi dışında, bazı çağrışımlar sebebiyle cinsel hayaller ve düşünceler gelebilir; bundan sorumlu olmaz, ama bunlara takılıp kalırsa ve hayali düşünceyi değiştirmek yerine iradi olarak devam ettirirse sorumlu olur; yine de oruç bozulmaz.