İşim gereği yemeğin tadına - tuzuna bakmak orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Yemek şirketinde çalışıyorum ve yemeklerin kalite ve lezzet kontrolünü ben yapıyorum. Oruçlu iken yemeklerin tadına bakmak orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İster farz bir orucu, isterse nafile bir orucu tutuyor olsun, oruç­lunun ağzında çözülüp de bir parçası boğaza gitmeyecek olan bir şeyi tatması mekruhtur. Ancak ortada zaruret olması hâlinde bu mekruh ol­maz.

Kocası ters tabiatlı olan kadının, tadını tuzunu anlamak maksadıyla yemeği tatması mekruh olmaz. Aşçılar da bu hükme tâbi olup, onların da pişirdikleri yemeklerin tadına bakmaları mekruh değildir.

Yiyecek veya içe­cek bir şeyi satın alacak olan kişinin aldatılmaktan ya da alacağı bu şeyin kendisine yaramıyacağından korkması halinde, tadına bakması da mekruh olmaz.

Ayrıca, mazeretsiz olarak bir şeyi çiğnemek mekruh olduğu halde, mazeret olun­ca çiğnemek de mekruh olmaz. Örneğin, çocuğuna yedireceği yemeği çiğnet­mek için, oruç tutmaması mubah olan birini bulamayan kişinin, bu yeme­ği çiğnemesi mekruh olmaz. (bk. Cezeri, Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı, Oruçluya Mekruh Olan Ve Olmayan Şeyler Bölümü)

Buna göre, bulunduğunuz yerde yemeğin tadına tuzuna bakabilecek oruç tutmayan biri yoksa ya da illa ki bu işten siz sorumluysanız, yutmamak kaydıyla, işinizin gereği olarak pişirdiğiniz yemeklerin tadına tuzuna bakmanız mekruh olmaz.