Yalnızca cuma veya cumartesi veya pazar gününe has olarak, kaza veya nafile oruç tutulur mu?

Yalnızca cuma veya cumartesi veya pazar gününe has olarak, kaza veya nafile oruç tutulur mu?
Tarih: 24.08.2006 - 00:21 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz ve vacip oruçları, sadece cuma günü veya cumartesi günü tek gün olarak tutmak mekruh olmaz. Bu nedenle kaza borcu olanların veya adağı bulunanların, haftanın istediği günü oruçlarını tutmalarının bir sakıncası olmaz.

Ayrıca, arefe veya kandil gibi mübarek günler cuma veya cumartesi gününe denk geldiği takdirde, bu günlerde oruç tutulması mekruh olmaz. Hadis-i şerifte belirtilen,

"Sizden biri âdeti olan bir orucu tutuyorsa, bir sakıncası olmaz."

ifadesinden, kandil günleri oruç tutmayı âdet edinenler, cuma günü kandile denk gelirse, yalnız cuma günü oruç tutabilir manası çıkar. (Neylü'l-Evtar, IV/249; Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, III/124)

Ancak, farz ve vacip oruçları ile kandil ve arefeleri alışkanlık haline getirmeyenlerin, hafta içerisinde sadece cuma ve cumartesi günü oruç tutmaları tenzihen mekruhtur. Bu meseleye esas teşkil eden hadis-i şerifler şöyledir:

“Cuma günü bir bayram günüdür. Bayram gününüzü oruç günü yapmayın.” (Müsned, II/303)

“Üzerinize farz olan oruç müstesna, cumartesi günü oruç tutmayınız.” (İbni Mâce, Sıyam: 38)

“Cumartesi ve pazar günleri müşriklerin bayram günleridir. Ben onlara muhalefet etmek isterim.” (Neseî, Cum’a: 1)

"Geceler arasında sadece cuma gecesini ibadete tahsis etmeyin; yine günler arasında oruç tutmak için sadece cuma gününü tahsis etmeyin. Ancak sizden biri âdeti olan bir orucu tutuyorsa bu müstesnadır." (Neylü'l-Evtar, IV/249; Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, III/124)

Bu hadis-i şerifler sadece cuma ve cumartesi günleri oruç tutmamayı tavsiye etmektedir. Ancak bugünlerde oruç tutmanın, yani sadece cuma ve cumartesi oruçlu bulunmanın mekruhluk derecesi tenzihîdir. Yani harama yakın olan mekruh değildir.

Fakat bugünlerde oruç tutmak için, bir gün öncesini veya bir gün sonrasını oruçlu geçirmekle mekruhluk ciheti ortadan kalkmış olur. Cuma günü oruçlu bulunmak isteyen kimse, ya perşembe gününden itibaren oruç tutar veya cuma ile birlikte cumartesi’ni de oruçlu geçirmesi gerekir. Yine cumartesiyi oruçlu geçirmek isteyen kişi cumayı veya pazarı o güne eklemesi lâzımdır. Bu meselede fıkıh âlimlerimizin izahı bu şekildedir.

Şayet pazar gününe tazim niyetiyle tutmuyorsa, tatil günümdür, daha rahat tutarım niyetiyle veya başka sebeple tek pazar günü oruç tutmakta bir mahzur yoktur. Ancak pazar gününü bir konuda hürmete layık görerek oruç tutmak uygun olmaz.

İlave bilgi için tıklayınız: 

Orucun mekruh olduğu günler hangileridir? ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

DİLARA753

KAZA ORUÇLARIMIZ ÜZERİMİZE FARZ OLDUĞUNA GÖRE BUNLARI SADECE CUMA GÜNÜ TUTABİLİRMİYİZ YOKSA YİNE MEKRUH MU OLUR BİRDE AYIN ORTASINDAKİ 3 GÜN HANGİ GÜNLER OLUYOR? 13,14,15 Mİ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
burhan272

Kaza orucunu istediğiniz zaman tutabilirsiniz. Ramazan Bayramının ilk günü ile Kurban Bayramının ilk dört günü hariç senenin bütün günlerinde isterse tek gün olarak, cuma, cumartesi şeklinde olsun Kaza orucu tutmanın hiç bir sakıncası yoktur. Ayın ortası dediğimiz tarih, Hicri takvime göre Kameri Ayların 13. 14. 15. günleridir.


Cuma gününe denk gelen kandillerde sadece Cuma günü oruç tutmanın hükmü nedir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
esrayanıkomer

cumartesi ve pazar günleri eskiden müşriklerin bayram günleri olduğu için, bu günlerde oruç tutmak bu özel günleri kutluyormuş gibi görüneceğinden oruç tutmanın mekruh olduğunu anlıyorum. ancak içinde bulunduğumuz zaman diliminde, en azından ülkemizde cumartesi ve pazar günlerini özelleştiren bir durum yok. bu günlerde oruç tutmamaya gayret etmek bu tür konuları abartmak gibi geliyor bana. örneğin benim cumartesi ve pazar günlerim tatil ve daha rahat oruç tutacağımı düşünüyorum. ayrıca çalıştığım kurum nedeniyle oruçlu olduğumun bilinmemesi maalesef çok önemli .ama her ne kadar abartıldığını söylesem de bu bilgileri okuduktan sonra ben de haftasonları oruç tutmamaya gayret ediyorum.dolayısıyla niyet var ama elde var sıfır.bu şartlar altında ne yapmak gerekiyor bilemiyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun