Kadınların mahrem görüntülerine bakmak haram değil mi?

Tarih: 10.05.2020 - 04:06 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bazı kitaplarda, kadınların bakılması haram olan yerlerinin aynadaki veya sudaki görüntülerine şehvetsiz bakmak haram değildir, deniyor. Gerekçe olarak da şöyle deniyor:
- Çünkü kendileri değil, akisleri, benzerleri görülmektedir. Akisleri, resimleri, kendileri değildir. Bunları görmek, kendilerini görmek olmaz. Resimlerine, sinemadaki, televizyondaki ve internetteki görüntülerine bakmak, aynadaki hayallerine bakmak gibidir. Hepsine şehvetsiz bakmak caizdir.
- Buna göre, kadınların bakılması haram olan en mahrem yerlerine bile internet, televizyon görüntülerine veya resimlerine şehvetsiz bakmak haram olmaz denilebilir mi?
- Bakılması haram olan mahrem yerlere aynadan veya sosyal medyadaki görüntülere ve resimlere bakmak nasıl caiz olabiliyor?
- Ölçü ve denge nasıl olmalı?
- Ayrıca oruçlu kimse için durum nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce oruçlu bakımından meseleye bakalım:

Açık saçık filimler seyretmek, meşru olmayan cinsel hayaller kurmak genel ahlaka da özellikle oruç ahlakına da aykırıdır. Bunu yapmak orucu, kaza gerektirecek şekilde bozmaz, ama orucun maneviyatını bozar, oruçluya yakışmaz.

İnsanın aklına / hayaline, iradesi dışında, bazı çağrışımlar sebebiyle cinsel hayaller ve düşünceler gelebilir; bundan sorumlu olmaz, ama bunlara takılıp kalırsa ve hayali düşünceyi değiştirmek yerine iradi olarak devam ettirirse sorumlu olur; yine de oruç bozulmaz.

Oruçlu olmadığınız zamanlarda bunu yapmak da caiz değildir. Çünkü sonuç itibariyle harama götüren, harama yol açan, şehveti tahrik eden bir fiildir.

Şehvetsiz seyretmek kişiyi aldatan bir ifadedir; normal insanlarda bu mümkün değildir.

Suda veya aynada avret mahallinin görülmesinin, aslını görmekten farklı olması, bazı fıkhi sonuçları doğurması veya doğurmaması bakımından bahse konu olmuştur. Yoksa bu sonuçları doğurmasa bile caiz olduğunu söyleyen bir fakih olamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun