Sosyal medyada, kadının saç ve koluna bakmak günah mı?

Soru Detayı

- Televizyon, internet, ayna ve resim gibi canlı olmayan yerlere yansıyan kadının saç, kol gibi yerlerine şehvetsiz bakmak da mı haram?
- Bazı yerlerde Televizyon ya da resimdekiyle gerçekteki aynı hükümde değil deniyor. Ama ihtiyaçsız bakmak mekruhmuş, doğru mu, eğer doğru ise bu mekruh, tahrimen mi tenzihen mi mekruh? Yani günah denilebilir mi?
- Ayrıca aynı durum erkekler için de geçerli mi? Erkeklerin de diz kapağı ile göbek arasını örtmeleri gerekir, ancak gerek filmlerde ve reklamlarda gerekse başka yerlerde erkekler de dizlerin üstünü göbeklerinin altını açıkta bırakacak şekilde giyiniyorlar, bu durumda kadınların ve erkeklerin buna bakmasının hükmü nedir, günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların ve erkeklerin örtülmesi farz olan yerlerine kasten ve anlık değil de sürekli (tekrar) bakmak caiz değildir. Bunlar suda, resimde veya TV de göründüğünde ona bakmak, canlısına bakmak gibi olmasa da gönlü (nefsi) korumak, günaha düşmemek için göze hakim olmak gerekir.

Bir gazete okuma durumunu örnek verelim:

Okumak durumunda olduğunuz bir gazetede açık saçık bir kadın resmi varsa buna göz ilişir, ama bakmaya devam etmemek mümkündür; buna rağmen okuyacağınız yazıya değil de o kadına bakmaya devam etmek caiz değildir.

Televizyondaki kadın spikerin durumu da böyledir; gözümüzün kadında değil, haberde olması gerekir. Kaçınılamaz durumlar inşallah bağışlanır.