Birisinin avret mahallini görmektense gökten yere düşüp iki parça olmayı tercih ederim, ne demektir?

Soru Detayı

"Yemin ederim ki, bir insanın edep yerlerine bakmaktan yahut da başkasının edep yerlerimi seyretmesine razı olmaktansa, gökten yere düşerek iki parça olmayı tercih ederim." (bk. el-Mebsut, Kitabul-İstihsan)
- Buna kadınların saçı dahil midir yoksa avret mahallinden kasıt cinsel organ mı?
- Saç dahilse etrafımdaki herkes açık onların suratına bakmadan mı konuşayım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Mebsut’ta Hz. Selman’dan nakledilen ilgili sözlerin galiz avrete yönelik olduğu anlaşılıyor. Çünkü, evvela kendisi bir erkek olduğuna göre, onun avret yeri bellidir.

Erkeğin avret yeri, alimler tarafından “göbek ile diz kapağı” arası olarak değerlendirilse de mutlak olarak kullanıldığı zaman “AVRET” kelimesi galiz avreti ifade eder.

- Ayrıca, Mebsut’ta bu konu değerlendirilirken, “erkeklerin sünnet olmaları, kadınların doğum yapmaları” ile ilgili verilen misaller de Hz. Selman’ın ifadesindeki “avret” kelimesinin galiz avret manasında anlaşıldığını göstermektedir. (bk. el-Mebsut, 10/155-156)

- Bununla beraber, Hz. Selman’ın bu sözleri, konuyla ilgili titizliğini, kendi hissiyatını göstermektedir. Yoksa gerçek şeri bir ölçü değildir.

- Kadınların avret yerleri de bellidir. Kadınların saçlarını dışarı atmaları hem ayet hem sahih hadislerde haram olduğu ifade edilmiştir.

Mebsut kitabında da “Yabancı kadınlara bakmak”la ilgili uzun uzadıya açıklamalar yapılmıştır. (bk. a.g.e, 10/152-157)