Balığın kesilmeden öldürülmesi caiz midir?

Soru Detayı

- ​Bir hayvanin yakılarak ve boğularak öldürülmesi caiz değildir.
- Balıkçılar tuttuğu balıkları kesmiyorlar sudan çıkarıp koyduğu yerde ölmelerini bekliyorlar. Balığın boğulması susuz yerde durarak can vermesi değil midir?
- Bu şekilde bekletilerek öldürülen balıkları yemek caiz mi helal mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Su hayvanlarından balık dört mezhebin ittifakıyla helal kılınmıştır.

Balığın içindeki pislikler temizlendikten sonra yenilmesi caizdir.

Balık ve benzeri deniz hayvanları boğazlanmaz.

Bazıları balıkların kafasına vurup öldürüyor. Her ne kadar buna gerek yok ise de kafasına vurularak öldürülse bile caizdir.

Allah hakimdir, abes iş yapmaz; rahimdir, merhameti çoktur.

Nasıl ki, helal olması için kesilmesi gereken hayvanları keserken, bu uygulama İslama uygun olursa, o hayvanlar bir acı hissetmezler, çırpınmaları içindeki kanın boşalması içindir, bunun o hayvanlara bir zararı olmaz ve ruhları ondan ızdırap duymaz.

Bunun gibi, balıkların sudan çıktıktan sonra çırpınmaları onların acı çektikleri anlamına gelmez. Madem ki balıkların boğazlanması gerekmez, o halde onlar bu şekilde olmaktan asla acı çekmezler, denilebilir.