İnsan yiyen balıkların eti yenir mi?

Soru Detayı

- Balıkların et yediği biliniyor hem et hem ot yediği yani bazı insanlar ölülerini denize ya da nehre atıyorlar, o ölüleri yiyen o insan ölülerini yiyen balıkların eti yenir mi?
- Ayet ve hadis ışığında cevaplarsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıkıh kitaplarımızda şöyle bir kayda yer verilir:

“Temiz olmayan şeyleri yemiş olan tavuk, koyun, sığır, deve gibi hayvanların etleri, bir süre tutulup alıkonulmadan hemen kesildikleri takdirde mekruhtur. Çünkü bu hâlde etleri fena bir kokudan hâli olmaz. Alıkonulma süresi tavuk için üç, koyun için dört, sığırla deve için de on gündür. Bu hayvanlar temiz olmayan şeylerden etleri kokmayacak miktarda yemiş oldukları takdirde alıkonulmaları gerekmez. Etleri yenebilir.”

Buna göre, insan eti yiyen balığın durumu şu şekilde değerlendirilebilir:

a) Bir balığın insan etini yediği kesin olarak belli olduysa, o balığın etini yemek helal olmakla beraber mekruh olabilir. Ayırca yenen insan etinin zamanı da çok önemlidir. Şayet birkaç gün önce yemişse, bu etin kimyevi reaksiyona girip istihaleye uğraması kuvvetli ihtimaldir ve bu sebeple haram olmaz.

b) Hangi balığın ne zaman nerede bir insan etini yediğine dair haberlerin çoğu kesin değil, birer dedikodudur. Helal olan bir nimeti dedikodu sebebiyle haram saymak ne İslam’ın ahkâmına ne de takvanın ahlakına uygun değildir.

c) Hindistan’da yapılan bazı araştırmalarda denize atılan insanların Yayın Balıkları tarafından yenilebildiği iddia edilmiş, fakat kesin bir sonuca varılamamış. Bu sebeple de bu tür haberler balık etini haram yapmaz.