Balıkların kesilerek öldürülmesi caiz mi?

Soru Detayı

- Ticaret yaptığımız bazı müşterilerimiz tarafından balıklarımız için şöyle bir talep geliyor:
- Balıkların kendilerinin ölmeleri beklenmeden önce kafasına bir plaka ile vurularak aynı anda da kafasının altından kan damarının bıçak ile kesilmesi sureti ile kanının akıtılması istenmekte.
- Balığın bu şekilde öldürülmesi bunun yapılması dinimize göre caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Balık, kanı akıtıldıktan sonra şoktan çıkıyor ve ölüyorsa, caiz olur.