Erkek ve kız kardeşler, nerelerine bakabilir ve dokunabilir?

Soru Detayı

- Ben yetişkin bir erkek olarak 19 yaşındaki kız kardeşim ile birbirimizin neresini görmemiz ve neresine dokunmamız helaldir?
- Bu konuda bilgilendirilmeye ihtiyacım var. Lütfen açık ve net olarak anlayacağım şekilde kaynaklarıyla açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman bir kadın oğlu, babası, dedesi, kardeşi, yeğenleri, amcası, dayısı, kayınpederi ve damadı gibi kendisine nikahı ebediyen haram olan mahremleri yanında, zinet yeri sayılan saçını, başını, boynunu, gerdanını, dirsekten aşağı kollarını, ayaklarını ve bacaklarının diz kapağından aşağı kısmını açık bulundurabilir. Zira bu konuda dinimizde ruhsat vardır.

Nur Suresinde kadınların, bu zinet yerlerini kimlerin yanlarında açabilecekleri bildirilmektedir:

Mümin erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu, onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarından şüphesiz haberdardır. Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar, süslerini, kendiliğinden görüneni müstesna, açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar. Süslerini, kocaları veya babaları veya kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınları veya cariyeleri veya erkekliği kalmamış hizmetçiler, ya da kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Saadete ermeniz için hepiniz tövbe ederek Allah’ın hükmüne dönün.” (Nur, 24/30-31)

Buna göre erkek kardeş ve kız kardeş birbirlerinin mahrem olan kimselere göre kız kardeş erkek kardeşinin diz kapağı ile göbek deliği arası dışındaki yerlerine bakabilir. Erkek kardeş ise kız kardeşinin diz kapağından göğüs kısmı ve sırt bölgeleri haricindeki yerlere bakabilir.

Kendisine nikahı ebediyen haram olan mahremlerin bakılması caiz olan yerlerine, zevk için değil de gerekirse dokunmak da caiz olur.