Alkollü macun üretmek ve bu işte çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Çalıştığım şirkette, alkol içeren diş macunu da üretiliyor.
- Bir hoca, alternatifi yoksa kullanmak caiz, demişti. Ama üretim olarak günah mıdır?
- Alkolsüz de üretebilir şirket?
- Orada çalışmam günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şarabı hem içmek haramdır hem de şarap necistir.

Etil ve metil alkolü içmek haramdır, ama bunlar necis değildir, temizlikte ve başka yerlerde kullanılabilir. Bu sebeple mesela kolonya üretmek de alkollü macun üretmek de caiz olur.

İnancımıza göre alkollü maddelerin içilmesi, sarhoş edici özelliğinden dolayı kesin olarak yasaklanmıştır.

İçilme amacı dışında, temizlik gibi amaçlarla üretilen ve tüketilen ürünlerde alkol bulunması, bunları alkollü içkilerle aynı hükme tabi kılmaz. İspirto, kolonya vb. sıvılar ile diş macunu böyledir. Bunların içilmesi ya da yenilmesi haram olmakla birlikte, üretiliş amacı doğrultusunda (temizlik vb.) kullanılmaları caizdir. (Kasani, Bedai’, V, 115; Elmalılı, Hak Dini, II, 763-764)

Macun ağıza alınacağı için, bunların yutulma riski vardır ve bu açıdan sakıncalıdır. O halde, ağız ve diş temizliğini sağlamaya yönelik alkol karışımı olmayan diş macunları üretmek gerekir ve kullananlar da içinde alkol olmayan macunları tercih etmeleri uygun olur.

Burada çalışmanız haram olmasa da daha uygun bir iş bulunca çıkarsınız.