Alkollü ilaç namaza engel olur mu?

Soru Detayı

- İçinde alkol bulunan ilaç elbiseye döküldü, o elbiseyle namaz kıldım, namaz geçerli olur mu, yoksa kaza etmek gerekir mi?
- Bu konuda ölçü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçinde alkol bulunan ilaç elbiseye dökülse bile, o elbiseyle namaz kılınabilir, bu durum namaza engel olmaz, bu şekilde kılınan namaz geçerlidir.

Ancak zaruret yoksa içinde alkol bulunan hiçbir şey içilemez. (Buhari, Edep, 80; Müslim, Eşribe, 73)

Bileşiminde alkol ve türevi olan katkı maddelerini içeren parfüm, kolonya, şampuan, ilaç, el ve yüz kremlerinin temizlik, sağlık, güzel koku amacıyla kullanımında, dinimizce bir sakınca yoktur.

Kolonya, parfüm ve alkollü mendil, jöle vb. şeyleri kullanmak abdesti bozmadığı gibi, namaza da engel değildir. (Kasani, Bedai, 5/115; Elmalılı, Hak Dini, 2/763-764)

Bu nedenle, namaz kılmadan önce bunların sürüldüğü yerleri veya elbisemize dökülmüş ise elbisemizi yıkamak gerekmez, bu elbise ile kılınan namaz geçerlidir.