Şafii Mezhebi'ne göre ev içinde sıkılan parfüm, necis midir ve namaza mani olur mu?

Tarih: 16.07.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre, şaraptan başka sarhoşluk verici alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte, bunların tıpkı şarap gibi necis olup olmadıkları konusunda farklı görüşler ileri sürülmüştür. İmam Ebu Hanife, şarap ve üzümden yapılanların dışındaki alkollü içkilerin bir dirhemden (ıslattığı yer avuç içinden) fazlasının elibiseye bulaşması halinde bile namaza engel olmayacağını söylemiştir. (Serahsi, Mebsut, 24/14-15)

Buna göre, kolonya ve ispirto gibi şeylerin içilmesi haram ise de alınıp satılmaları ve kullanılmaları caiz görülmüştür.

Şafi mezhebine göre ise, üzümden imal edilen şarap ile diğer maddelerden elde edilen ve sarhoş edici nitelikte olan alkollü içkilerle kolonya arasında fark yoktur. Bunlar da şarap gibi necistir ve haram kılınmıştır. Bulaştıkları yerin yıkanması gerekir.

Esas hüküm bu olmakla beraber, esans, parfüm ve benzeri şeyleri kullanıma elverişli hale getirebilmek amacıyla bunlara katılan az miktardaki katkı maddeleri, necis olsalar bile görmezden gelinebilecek ve affedilecek necasetlerden sayılmıştır. (Ceziri, 1/19; Mehmed Keskin, Büyük Şafi İlmihali, s. 504)

İlave bilgi için tıklayınız:

Kolonya, krem, deodorant, parfüm gibi alkol içeren ürünlerin kullanılması abdesti bozar mı, namaza zararı var mıdır?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+

Yorumlar

elitemuslima

merhaba,
ben 18 yasindayim almanyada yasiyorum acik biriyim her nekadar bir müslüman olarak herseyi yerine getirmeye calissamda son bir kac gündür kapanmayi düsünüyorum fakat bazi kisiler diyor bas örtüsü kuranda gecmyior kadin kapanmak zorunda degil diye sorum su olucak kuranda geciyormu gecmiyormu ? kadin kapanmak zorundamidir ? farzmidir yani bilgili bir cevap beklyiorum simdiden tesekkür ederim saygilarimla

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Kübra yılmaz

ben niçin erkekler kapanmıyor diye düşünenlere şunu söylemek istiyorum ; hiç kimse bacağını açan erkeğe özenmez fakat bir kadın bacağını açtığı zaman bi çok kişinin aklı farklı düşüncelere yönelebilir.İslamda hiçbir emir yoktur ki bize faydası olmayan.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun