Bilmediğimiz halde abdestsiz namaz kıldıran imamın arkasında kılınan namaz geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdestsiz olarak namaz kılan bir kişi, bunu yeniden kaza etmesi gerekir. İmamın abdestsiz olduğunu bilmeyerek arkasında namaz kılan kişinin namazı geçerlidir. Ama sonradan bunu öğrenen kişi, bu namazını kaza etmelidir.

İmam, ebdestsiz namaz kıldırdığını söylemesi zor ise veya fitneye sebep olacaksa söylemez.

İmam, bir iki ay namaz kıldırdıktan sonra cemaatine, «Ben size bugüne kadar abdestsiz namaz kıldırdım» derse, bu sözü kabul edil­mez. Ancak ihtiyaten kılınan namazlar iade edilebilir. Edilmediği tak­dirde bir şey gerekmez. «Elbisemde necis bulunduğu halde size na­maz kıldırdım» dese, yine de hüküm belirtilen ölçü ve anlamdadır.(El-Hulasa - Fetâvâ-yi Hindiyye)

Bu kaidenin ışığı altında, imamın bir müddet namaz kıldırdık­tan sonra kâfir olduğu veya deli ya da kadın veya hunsa veya ümmi ya da iftitah tekbiri getirmeden ya da cünüp veya abdestsiz bulun­duğu halde namaz kıldırdığı ortaya çıkarsa, cemaatin namazı tamam sayılır. Ancak ihtiyaten iade etmeleri uygun olur.(Et-Tebyin,  Zeylaî; bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: I/303)