İçki içenin kırk gün ibadeti kabul olmaz deniyor; bu doğru mudur?

Soru Detayı
Bazı kişilerden, içilen şarabın kırk günde kandan çıkmayacağını duydum. Böyle olunca da namaz kılamama ve diğer ibadetleri yapamama durumu ortaya çıkıyormuş. Acaba gerçekten kırk günde kandan çıkmıyor mu şarap? Ve böyle olursa ibadet yapılamaz herhâlde?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir söz olsa bile, bu bizim bildiğimiz anlamda bir cenabet olamaz. İçki içen bir insanın, bir müddet bu içikinin tesiriyle bedenen ve ruhen rahatsız olacağı ve ibadetlerinden alacağı sevabın azalacağı anlamında olabilir. Nasılki cünüp olan bir insanın su ile temzilenmesi gerekir. Bunun gibi içki içen bir insan da tövbe ve istiğfar ile manen yıkanarak temizlenmesi gerekir.

İçki içen adam o hâlde (sarhoş olarak) namaz kılamaz. Ancak sarhoşuk geçtikten sonra hemen namazını kılmalı ve ibadetlerini yapmalıdır.