Abdeste mani olan ve olmayan haller hakkında bilgi verir misiniz?

Tarih: 28.07.2006 - 14:35 | Güncelleme:

Soru Detayı
Ben gusül alırken, bazen tırnaklarımın arasında kir görünümlü bazı şeyler oluyor.Ayak parmaklarımda tırnak biraz etin içine girik, yani biraz rahatsız. İçindeki kiri çıkarmaya uğraşıyorum, ama biraz kalıyor. Elimde geleni yapıyorum. Hatta ağrıyana kadar uğraşıyorum. Fakat az miktar kalıyor. Abdest kabul olunur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdeste Mani Olmayan Hâller

1. Abdest âzalarından biri veya birkaçı tamamen eksik olursa, o kimseden bu âzaları yıkamak sâkıt olur. Ancak kesik olan âzada, tamamı kesik olmayıp bakıyye varsa, o bakıyyenin yıkanması gerekir. Meselâ, eli kesik bir adam, kolunu dirseklere kadar yıkamalıdır. Kolu kesik bir adamdan ise, artık o kesik kolunu yıkamak mecburiyeti kalkar.

2. Abdest aldığını kesinlikle bilip, abdestinin bozulduğunda ise, şübhesi olan bir kimse, abdestli sayılır. Çünkü, yakîn, şek (şübhe) ile ortadan kalkmaz. Tersi olursa, yani abdesti bozulduğunu kesin olarak bildiği hâlde, sonradan abdest alıp almadığında şübheli ise, o kimse abdestsiz sayılır.

3. Abdest sırasında veya abdest aldıktan sonra, bazı uzuvlarını yıkayıp yıkamadığında şübheye düşen kimse, eğer vesveseli biri değilse, o yıkamadığını zannettiği uzuvlarını yıkar, noksanını giderir. Eğer vesveseli biri ise, şübhesine itibar edilmez. Abdesti tam sayılır.

Boyacıların tırnaklarında kalan boyalar, zaruret sebebiyle, abdestlerine zarar vermez. Fakat bir zarurete müstenid olmayıp tırnakların üzerinde ince bir tabaka teşkîl eden ve altlarına suyun geçmesini önleyen boyalar, abdestin sıhhatine mânidir.

4. İyi olmuş, ancak kabuğundan henüz ayrılmamış olan çıbanın / yaranın içi yıkanmaz.

5. Parmaklar geçici bir sebeble, arasına su geçirmiyecek şekilde birbirine yapışıksa veya tırnak uzayıp ters dönmüş ve parmak ucunu kapamışsa veya yıkanması gereken uzuvlarda suyun deriye ulaşmasına engel olan mum, hamur, tutkal, yağlı boya gibi yapışkan madde bulunuyorsa, bu mânilerin yok edilmesi gerekir.

6. Tırnak kiri ve beden kirleri, pire ve sinek pislikleri abdeste mâni sayılmazlar.

7. Parmakta dar olan yüzüğü oynatmalı, yüzüğün altına suyun geçmesi sağlanmalıdır.

8. Abdest veya gusül aldıktan sonra, kıl yerlerini traş etmekle, o yerlerin tekrar yıkanması ve meshi gerekmez.

9. Abdest ve gusülden sonra tırnak kesmek, bıyık kırpmak ve deri kaldırmakla da abdest bozulmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun