Kur'an'ı çantaya koyup bagajda bulundurmak caiz midir?

Soru Detayı
Ben üniversite okumaktayım. Ev tuttuk arkadaşlarla. Evde Kur'an yok. Ben kendi evimden getirmeyi düşünüyorum. Ama otobüste nasıl getireceğim? Bagaja konmaz. Otobüsün iç tarafındaki raflarda hırpalanır. Kucağımda da zor olur? Ne yapacağım acaba?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'i çantanızın içine yerleştirip bagacın içine koymanız caizdir.

Taşıdığı yükün arasında Kur'an veya dini eserler bulunur da onu korumak için yükün üzerinde oturur veya uzanıp uyursa, bunda bir günah yoktur. Fakat koruma amacı yoksa, böyle yaparsa mekruhtur. (bk. Celal YILDIRIM, İslam Fıkhı)