Haram işlerden alınan vergilerle ödenen maaşlar helal mi?

Soru Detayı

"Alkolden alınan vergiyle imamın maaşı ödeniyor. Bu durumda imamın maaşı haram olur mu?" şeklinde sorular internette sık sık karşımıza çıkıyor.
- Şeriatla yönetilen Osmanlı'da, alkolün üretimini, ticaretini, satışını yapan gayrimüslimlerden vergi alınır mıydı?
- Bu vergiler ne yapılırdı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ömer devrinden beri, gayri müslimlerin yaptıkları domuz ve şarap dahil ticaretten vergi alınmış ve diğer vergiler gibi harcanmıştır.

Şeriat ülkesinde Müslümanlar haram olan ticaret ve üretim yapamayacakları için, böyle bir vergiden söz edilemez...

Laik ülkelerde Müslüman olan ve olmayan vatandaşların yaptıkları haram ticaretten ve üretimden alınan vergi, devletin mülkiyetine geçince diğer vergilere karışır ve bunlar genele göre az olduğu için, Müslümanların da hak ederek istifade etmeleri caiz olur.