Vergi memuru olmak günah mı?

Soru Detayı

- Bir rivayette, çocuk sütten kesilinceye kadar emzirmesine izin verildiği, recm sırasında Hâlid b. Velîd (r.a)'ın üzerine kan sıçraması üzerine, kadın hakkında kötü sözler söylediğini işiten Hz. Peygamber (asv)'in şöyle buyurduğu nakledilir:
"Ey Halid, yavaş ol!.. Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim; bu kadın öyle bir tövbe etti ki, onu bir baççı (vergi memuru) yapsaydı, şüphesiz mağfiret olunurdu."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis Müslim’de geçmektedir. (bk. Müslim, Hudûd, 23)

Vergi olarak tercüme edilen “meks” kelimesi, vergi manası yanında zalim olan idareciler döneminde, memurların alışveriş muamelelerinde zulmen aldıkları haksız bir kazançtır.

Değişik kaynakların verdiği bilgiye göre, buradaki meks “devletin adil ve meşru dairede aldığı vergi” değildir. Bilakis, zulüm ve haksız olarak insanlardan, özellikle ticaret erbabından alınan gayrimeşru vergi, haraç gibi şeylerdir.

İmam Nevevi’nin şu ifadeleri önemlidir:

“Hadiste zina suçunun meks ile karşılaştırılmasının sebebi şudur: Meks, isyanların, helak edici günahların en çirkin olanıdır. Çünkü bu zulüm, bu haksızlık ve insanlara reva görülen bu insanlık onurunu kırıcı günah, sürekli tekrar ettiği ve çok kimselere yapıldığı için (mahşerde) haklarını almak isteyen talipleri pek çoktur. (Nevevi, Şerhu Müslim, 11/204)