Bankaya destek vermek caiz mi?

Soru Detayı

- Bir bilgisayar firmasında işçi olarak çalışmak istiyorum. Bu firma belirli bir ücret karşılığında farklı sektörlerdeki şirketlere teknik destek sağlıyor ve teknik destek sağladığı firmalar arasında faizle çalışan bankalar da mevcut.
- Dolayısıyla ben de bu firmada bir çalışan olarak bu bankalara gidip teknik destek vereceğim.
- Bu bankalara destek vermem caiz midir, hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizli işlemin bir yerinde devreye girmeden yalnızca bu firmaların kullandığı alet, edevat, malzeme, program vb. yapmak caizdir. Çünkü bunlar istenirse helal olan işlerde de kullanılabilir.

Ancak, faizli işlemin bir yerinde devreye girmek veya faizli işleme destek olmak caiz olmaz. (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, 11/26)