Faiz geliri elde eden yerde çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Merkez Bankası, Exim bank gibi devletin, ülkenin kalkınması için kurduğu, faiz geliri elde eden bu bankalarda çalışmak caiz mi?
- Eğer caiz değilse, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece buralar var olacak, o zaman buralarda yabancılar mı çalışmalı? (Müslüman olmayanlar mı çalışmalı?)
- Böyle önemli yerlerde yabancıların çalışması sakınca oluşturmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan kazanmalarını emreder.

Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması günah olduğu gibi, bunların yapılmasına yardımcı ve aracı olunması ve bunlara rıza gösterilmesi de günahtır. (bk. Maide, 5/2)

Faiz alıp vermek haram olduğu gibi, buna aracılık ve şahitlik yapmak, yapılan işlemin katipliğini yapmak da haramdır. Zira Resulüllah (asm), faiz yiyene ve yedirene, faizli muamelelerin şahitlerine ve katiplerine lanet etmiştir. (bk. Müslim, Müsakat, 106; Tirmizi, Büyu‘, 2)

Bu bağlamda; bankalarda ya da dinen haram olan işlerin yapıldığı diğer yerlerde çalışan kimseler oralarda yapılan gayrimeşru işlerin yanında dinen meşru olan işleri de yaparlar. Bu yüzden almış oldukları maaş / ücret belli bir emek karşılığı olduğu için tamamen gayrimeşru olarak nitelendirilemez.

Ancak kişi, helal ve meşru alanda çalışacak bir iş arayışı içinde olmalı, bankada çalışan kişi imkânı daha az olsa da helal bir iş bulunca faizli banka ya da dinen meşru olmayan alanlarda çalışmaktan vazgeçmelidir.