TMSF'de çalışmak caiz midir?

Soru Detayı

- ​TMSF, tasarruf sahiplerinin haklarını yolsuzluk ve usulsüzlüklerden korumak amacı ile kurulmuş bir devlet kurumudur. Eskiden Merkez Bankası bünyesinde hizmet verirken, artık Başbakanlık’a bağlı olarak faaliyetlerine devam etmektedir.
- TMSF bankalarda yer almakta olan mevduatları sigortalamakla görevlidir. Bankalardaki fonları takip etmek ve gerekli gördüğü noktada yönlendirmekte TMSF’nin görevleri arasındadır.
- BDDK tarafından bankacılık yapma yetkisi elinden alınan kuruluşların yönetim ve sevkiyatı da TMSF’ye geçer. Yönetimine el konulan bankalardaki mevduat sahiplerinin haklarının ödenmesi de TMSF’nin işidir. Bu işlem el konulan banka üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda ilan edilecek başkaca bir banka üzerinden de gerçekleşebilir.
- TMSF, BDDK tarafından kendisine devredilen bankaların yapılandırılması ve güçlendirilmesi noktasında da çalışmalar yapmaktadır. Gerekli görülmesi durumunda el konulan bankaların satışı da TMSF tarafından yapılır. - - --- Bankada çalışmanın caiz olmadığını biliyorum, bu bakımdan TMSF de banka hükmünde sayılır mı ve orada çalışmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bankada ya da bankayla ilişkili kurumlarda çalışmak tek düze değerlendirilecek bir konu değildir. Müslümanın bankada bulunmasının bankanın devam ve sürekliliğine destek anlamına gelişi de sadece mücerred orada bulunuşuyla açıklanamaz. Bunda niyetin rolü unutulmamalıdır. Yani çalışan faizi desteklemek gibi bir niyete değil de iş ve geçim sıkıntısı sebebiyle orada bulunmak durumunda kalmışsa, destekleme kasdının olmadığı söylenebilir.

Neticede bankada toplanan mevduatların çoğunun aslı itibarıyla haramlığından bahsedemeyiz. Haram olan bu mevduata terettüp eden faiz kısmıdır.

Ayrıca bankada başka helal işlemlerin de yapıldığı bilinmektedir. Faizle iştigal eden bankaların kazançları tek tip değildir. Bu bankaların faiz yanında havale, eft, tahsilat, teminat gibi değişik hizmetleri karşılığında aldıkları helal kazançlar da bulunmaktadır.

Bankada doğrudan faizli işlemleri tatbik eden personel olduğu gibi faizli işlemlerde görev almayan bankanın diğer kalemlerinde çalışanlar da vardır. Bunun gibi görev değişikliği ile aynı personel bazen bu işte bazen de faiz işlemelerinde görev alabilmektedir. Yani yeknesak bir durum yoktur. Tabi ki bu kazancın tamamen temiz olduğu da iddia edilemez. Bu durumda zaruret ya da bu mertebede hacet içinde olan kimsenin başka bir iş bulamadığı takdirde geçici olarak, temiz bir iş bulana kadar bankada çalışması kerahetle birlikte caiz görülebilir.

Ama başka alternatifler varken veya arandığında başka iş imkanları bulunabilecekken sırf rahatlık, maaşının iyi olması gibi hususlar burada çalışmayı meşru kılmaz.

Kaldı ki, TMSF gibi asıl maksadı faizle iştigal etmek olmayan, bilakis insanların mallarının bankalar tarafından suistimal edilmesini önlemek için kurulan devlet kurumlarında çalışmanın hükmü bankada çalışmakla bir tutulamaz.