Faizci bankaların verdiği promosyonlar faiz mi?

Soru Detayı

- Faizci bankalarının verdiği promosyonların faiz olmadığı şeklinde görüşler var. Bunlar faiz midir, alınmasının sakıncası var mı, eğer faiz ise, bankada mı kalsın, alırsak ne yapalım?
- Ayrıca bu promosyonlar hediye olamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mümkünse maaşlarımızı faizli işlem yapmayan katılım bankalarına yatırıp oradan çekelim. Bunun mümkün olmadığı yerlerde ve şartlarda ise, verilen promosyonları alalım ama -yoksul değilsek- bunu ihtiyaç sahiplerine verelim.

Faizci bankaların verdikleri promosyonun faiz olduğunda şüphemiz yoktur.

Bir yerde çalışan kişi, maaş ve ücretini hak ettiği andan itibaren bu para onun mülküdür ve işverenin elinde emanettir.

Çalışan emekli ise, maaşını nereden almak istediğini devlet ona soruyor ve oraya gönderiyor.

Emekli değilse çalıştığı kurum, çalışanlara vekâleten, onların mülkü olan maaşlarını nereden alacaklarını belirliyor.

Eğer kurum, faizci bir banka ile anlaşmış ise çalışanların malı / parası o bankaya geliyor, çalışanların kahir çoğunluğu o gece saat on ikiyi bir saniye geçe maaş ve ücretlerini alamıyorlar, bu paralar bankalarda emanet desek bankanın ondan faiz kazanamaması (parayı kullanma imkanının olmaması) gerekir, banka bu paraları faize koyuyor, kullanıyor, şu halde kendine ödünç verilmiş (cari hesap) kabul ediyor, bundan daha fazla kazandığı için daha azını para sahiplerine promosyon adıyla veriyor.

Promosyonu hediye kabul etseniz bile, paranızı meşru yerde kullanan bir kimsenin dahi size bu para yüzünden hediye vermesi caiz değildir, burada ise hem meşru olmayan yerde (faizcilikte) kullanıyor, hem de bu yüzden sahibine hediye veriyor.

Özetle, bu paralar alınacak ve buna, temel ihtiyaçları bakımından muhtaç olanlar kullanacaklar, bu seviyede muhtaç olmayanlar, yoksullara verecekler.