Maaş promosyonu hediye olamaz mı, neden haram olsun?

Soru Detayı

- Bazıları, bankaların verdiği promosyonların hediye olduğunu ve alınmasının sakıncasını olmadığı söylüyor, doğru mu?
- ​Eğer böyleyse bankanın verdiği hediye neden haram olsun?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Promosyon faizdir. Çünkü maaşın kullanılmasına karşılık olarak banka veriyor. İşveren vermiyor.

Maaş bankaya yatırılınca, maaş ödeyenin mülkiyetinden çıkıyor maaş alanın mülkü oluyor. Banka bu maaştan istifade etmiyorsa para emanettir ve bunu sahiplerine dağıtır. Bu bir külfettir, banka ücret alacak yerde niçin promosyon versin!?

Banka parayı bir şekilde kullanıyorsa, istifade ediyorsa ödünçtür. Ödünç karşılığında promosyon faiz olur. Faizci bankalardan maaşını alan kişi bir yandan parası ile bankanın faizcilik yapmasına razı olmuştur, diğer yandan promosyon adıyla faiz almaktadır.

Parasını katılım bankalarından alan kişi parası ile faizcilik yapılması sakıncasından kurtulur, çünkü bu bankalar bunu yapmıyorlar. Ama ödünç karşılığında parasından fazlasını promosyon adıyla alırsa faiz almış olur.

Çare katılım bankalarının maaşları ortaklık havuzuna yatırmaları ve günlük kar ödemeleridir; tabi havuzlar toplamı kar etmiş ise.

Şimdilik salim çözüm şudur:

1. Mümkünse maaşları katılım yani faizsiz bankalara yatırılması için talimat verelim.

2. Maaşlı ve ücretli gelir gider bakımında yoksul sayılacak durumda ise yani dar geçiniyorsa, temel ihtiyaçlarına geliri yetmiyorsa promosyonu alıp yer. Geliri temel ihtiyaçlarını karşılıyorsa, promosyonu alır yoksullara veya hayır kurumlarına verir.