Katılım bankaları, önce bankanın kendisine sonra müşteriye fatura etmediği için, verdiği kredi faize mi giriyor?

Soru Detayı

- Yazılarınızda özel finans kurumlarından kredi cekilmesinde dinen bir sakınca görmediğinizi okudum. Ancak daha detaylı bir araştırma yaptığımda, bazı alimlerin bunun faize girer dediğini gördüm. Mesela aracın önce bankanın kendisine, sonra müşteriye fatura edilmesi gerekli, bu atlanıyor, diyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Katılım bankası size vekalet verir (bu, sipariş formunda yazılıdır) siz vekil olarak arabayı banka için satın alırsınız, sonra banka size satar.

Faturanın ilk alışta sizin adınıza yazılması bir formalitedir, sakıncası yoktur.