Faizini devletin ödediği tarımsal sulama kredisini almak caiz mi?

Soru Detayı

- Öz kaynak koymayacak, fatura bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacak. Bu tarımsal sulama kredisini almak caiz mi?
- Yurt içinde üretilen sulama sistemleri için faiz yok. Tasarruflu Sulama Kredisi'nde satın alınacak sulama sisteminin fatura bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacağını aktaran Pişmaf, şunları kaydetti:
"Bu kredi ile yurt içinde üretilen sulama sistemlerini alacak üreticilerin 5 milyon TL'ye kadar kullanacakları kredilerde faizin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak, kredilerden komisyon da alınmayacak. Öz kaynak, faiz, komisyon yok, vade 7 yıl. Krediden ÇKS'ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlı olarak bağ, bahçe ve tarla gibi açık alanlarda tarımsal üretim yapan çiftçiler yararlanabilecek. Kredi ile damla ve yağmurlama sistemleri alınabilecek. Suyun kaynağından alınıp bağ, bahçe, tarla içine dağıtılmasına kadar gerekli tüm makine teçhizat ve ekipmanlarla ilgili harcamalar krediye konu edilebilecek. Üretici öz kaynak koymayacak, fatura bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacak. Yurt içinde üretilen sulama sistemlerinin alınması halinde 5 milyon TL'ye kadar olan krediye yüzde 100 faiz sübvansiyonu uygulanacak, üretici faiz ödemeyecek. Üreticiden kredi komisyonu alınmayacak. Krediye 7 yıla kadar vade uygulanacak. Krediden yararlanmak isteyen üreticiler, yetkili bir ziraat mühendisine hazırlatacakları projelerini tarım ve orman il/ilçe müdürlüklerine onaylatarak kredi için Ziraat Bankası'na başvurabilecek."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu devletin teşvik kredisi demektir.

Devlet gerçi kamunun malından ödeme yapıyor ama, kamu menfaati için yapıyor; hem yurt içi ihtiyaç hem de ihracat için üretime ihtiyaç vardır; devlet de bunu teşvik için “kredi alın faizini ben ödeyeyim” diyor.

Çiftçi bu kredi akdini imzalarken (yaparken) faiz ödemeyeceğini bilerek, bu şart ile imzalıyor.

Dolayısıyla banka, faizli krediyi devlete, devlet de o krediyi faizsiz olarak çiftçiye vermiş oluyor.

Bankanın devlete faizli kredi vermesi elbette caiz değildir, ama bu husus çiftçinin, devletten faizsiz teşvik kredisi almasına mani olmaz.