Faizli kredi ile alınan evin günahı nedir, bu günahtan nasıl kurtuluruz?

Soru Detayı

- Biz kredi ile ev aldık ama içim hiç rahat değil iki yıl ödedik daha 8 yıl var kendimize ait bir bahçemiz var bu kredi faizini kapatmak için onu satmamız gerekir mi?
- Bir de bahçe fiyatı yeterli gelmezse evi satmalı mıyız?
- Bu günahtan nasıl kurtuluruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oturacak kadar bir ev temel ihtiyaçlar arasında yer alır, bunu temin edebilmek için öncelikle faizli krediye başvurmadan çözüm aranmalıdır; mesela bahçeyi satarak ev alma yoluna gidilmelidir, katılım bankalarına başvurmalıdır...

Zaruret yok iken veya zaruretin sınırı aşılarak faizli kredi alınmış ise, günaha girilmiş olur. Bu evin parasını belli bir süre içinde helal kazancınız ile ödemiş olacağınız için, ev size haram olmaz, ama haram olan faizli işlemden (borçtan) bir an önce kurtulmak veya azaltmak için gayret etmek gerekir, ayrıca günahtan tövbe etmek de icab eder.