Faizli kredi ile alınan evin günahı nedir, bu günahtan nasıl kurtuluruz?

Tarih: 06.03.2019 - 20:01 | Güncelleme:

Soru Detayı

Biz kredi ile ev aldık ama içim hiç rahat değil iki yıl ödedik daha 8 yıl var kendimize ait bir bahçemiz var bu kredi faizini kapatmak için onu satmamız gerekir mi? Bir de bahçe fiyatı yeterli gelmezse evi satmalı mıyız? Bu günahtan nasıl kurtuluruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Oturacak kadar bir ev temel ihtiyaçlar arasında yer alır, bunu temin edebilmek için öncelikle faizli krediye başvurmadan çözüm aranmalıdır; mesela bahçeyi satarak ev alma yoluna gidilmelidir, katılım bankalarına başvurmalıdır...

Bu çözüm yok ise “temel ihtiyaçlar zaruret sayılır” fıkıh kuralına göre faizli kredi ile kişinin oturabileceği nitelikte tek bir ev/daire alınabilir. Bu takdirde ev ve işlem haram olmaz.

Zaruret yok iken veya zaruretin sınırı aşılarak faizli kredi alınmış ise günaha girilmiş olur. Bu evin parasını belli bir süre içinde helal kazancınız ile ödemiş olacağınız için ev size haram olmaz, ama haram olan faizli işlemden (borçtan) bir an önce kurtulmak veya azaltmak için gayret etmek gerekir, ayrıca günahtan tövbe etmek de icab eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun