Faizli kredi ile alınan mal miras kalırsa, bunu kullanmak caiz olur mu? Kişinin krediyle aldığı mallar varislere de haram olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Miras bırakan kimse, o malı haramdan kazanmış, faiz, rüşvet, gasp ve karaborsacılık gibi yollardan temin etmişse, mirasçısı o malı yiyemez. Eğer o mal gaypedilmiş, haksız yere bazılarından alınmışsa, sahiplerine iade edilmesi gerekir. Eğer bilmiyorsa, bir hayır kurumuna hibe edilir.

Eğer mirasçıya düşen malın haramdan geldiği söyleniyor, fakat nereden ve ne şekilde olduğu kesin delilleriyle bilinmiyorsa, bu durumda mirasçı onu yiyebilir. Fakat takvaya en uygun olanı, o malı sahibi niyetine sadaka olarak vermektir.(Reddü'l-Muhtar, IV/130)

Faizli kredi ile alınan evin veya iş yerinin tamamı haram olmaz.
Sadece faiz oranındaki kısım haram olur. Bu bakımdan faizli kredi ile alınan ev veya iş yeri miras olarak kalmışsa faiz oranı kadarki kısım hayır kurumlarına veya fakirlere verilir. Diğer kısım ise mirasçılar arasında bölüşülebilir.