Teravih namazı hariç, hangi nafile namazlar cemaatle kılınabilir ve nasıl niyet etmemiz lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre teravih, güneş ve ay tutulması dışındaki nafile namazların cemaatle kılınması mekruh görülmüştür.

Yağmur namazının ise cemaatle kılınması İmam-ı A`zam`a göre, sünnet değil, belki câizdir. İnsanlar isterlerse tek başlarına da namaz kılabilirler. İmam-ı Muhammed ile Ebû Yûsuf`a göre ise, yağmur namazı için, müslümanların tıpkı Cuma namazı gibi toplu halde namaz kılmaları menduptur.

Nafile namazlar cemaatle kılındığında imama uymaya niyet edilir.

Nafile namazların münferiden kılınması daha faziletlidir. Aslolan hüküm bu olmakla beraber, bazı şart ve kayıtlara bağlı olarak istisnai bir hüküm de mevcut bulunmaktadır. Şöyle ki:

Herkesin tek başına başaramayacağı tesbih namazını, davetleşmek ve haberleşmek suretiyle olmaksızın, oturmakta olan birkaç kişi, aralarından birini imamlığa geçirip kendileri de ona uyarak kılsalar caizdir. (Mehmed Emre, Günümüz Meselelerine Açıklamalı Fetvalar, 1320)

Tesbih namazı cemaat halinde kılındığı zaman imâm, açıktan okur ve tesbihleri de açıktan tekrar eder. (Ibn Abidîn, Reddu'l-Muhtar, Misir 1966, II/27)