Kredi kullandıran satış danışmanı faize girmiş olur mu?

Soru Detayı

- Otomotiv sektöründe satış danışmanlığı yapmak caiz mi?
- Satış yaparken kredi kullandırıp bir nevi bankaya çalışmış gibi olmuyor muyum?
- Ben satış danışmanı olmak istiyorum. Alıp sattığım araba olacak fakat faizli kredi kampanyaları sunarak gelen müşterinin faize bulaşmasına sebep olacağım. Bu kafamı karıştırıyor. Günümüzde kredinin girmediği yer yok. Satışın olduğu her alanda kredi ve faiz de mevcut.
- Nasıl yaklaşılmalı bu olaya?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Danışmanlığınızın kapsamını bilmemiz gerekiyor.

Size bir kimse, satın alacağı araba ile ilgili teknik bilgiler için başvuruyorsa, siz de bu bilgileri doğru olarak veriyorsanız, amaca uygun arabayı tavsiye ediyorsanız bunda bir sakınca olmaz. Bu kişi sizden aldığı teknik bilgiye göre gidip faizli kredi ile bu arabayı alırsa, siz bundan sorumlu olmazsınız.

Eğer danışma yapan kimseyi, faizli kredi ile araba almaya yönlendirirseniz veya yönlendirdiğiniz satıcı yalnızca faizli kredi ile araba satıyorsa, bu takdirde siz de günaha girmiş olursunuz.