Kredi kullanarak mal alan kişiden o malı kiralamak caiz midir?

Soru Detayı

1. Bu turizm şirketi eğer bize aldığı Finansal kiralama (leasing) malı banka kredisi kullanarak alırsa veya bankalarla çalışan bir kurumsa, bizim bu turizm şirketinden leasing yapmamız caiz midir?
2. Kiralama süresi bitince malı bedelsiz olarak bize satışını yapması caiz midir?
3. Bu turizm firması aynı şekilde ev aldığında, bunun üstüne veya başka bir taşınmamıza satılamaz şerhi (ipotek) koydurması caiz midir?
4. Bu şerh banka tarafından olsa olur mu? (Katılım Bankası)
5. Bir pos cihazı var ve ben araba almak istiyorum.Bu pos cihazı araba satan kişinin değil de kartın arabaya taksit yapmadığı için başka bir kömürcü arkadaşının olabilir mi? Bu caiz midir; hile aldatmaca olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1: Bu turizm şirketi eğer bize aldığı finansal kiralama (leasing) malı banka kredisi kullanarak alırsa veya bankalarla çalışan bir kurumsa, bizim bu turizm şirketinden leasing yapmamız caiz midir?

Cevap: Bir malın kiracısı veya maliki, o malı faizli kredi ile almış olsa da siz ondan satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Soru 2: Kiralama süresi bitince malı bedelsiz olarak bize satışını yapması caiz midir?

Cevap: Bedelsiz  ise bu satış olmaz, bağışlama (hibe) olur.

Soru 3: Bu turizm firması aynı şekilde ev aldığında bunun üstüne veya başka bir taşınmamıza satılamaz şerhi(ipotek) koydurması caiz midir?

Cevap: Alalacağın temainatı için ipotek yaptırılabilir, ipotekli mal  koşulan şarta göre ya satılmaz veya ipotekli olarak satılır.

Soru 4: Bu şerh banka tarafından olsa olur mu?(Katılım Bankası)

Cevap: Evet, bunu  katılım bankası da yapabilir.

Soru 5: Bir pos cihazı var ve ben araba almak istiyorum.Bu pos cihazı araba satan kişinin değil de kartın arabaya taksit yapmadığı için başka bir kömürcü arkadaşının olabilir mi? Bu caiz midir; hile ve aldatmaca olur mu?

Cevap: Bu hile olur ve caiz değildir.