Leasing / finansal kiralama caiz midir? Leasing, bankayla kullanıcı arasında ticaret sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Finansal kiralama kanununa uygun olarak yapılan leasing işlemleri, makine ve teçhizatın kurumca satın alınarak müşteriye kiralanması ve bedelinin taksitler halinde geri alınması işlemidir.

Finansal kiralama denilen leasing İslam alimlerince müzakere edilmiş ve caiz olduğuna hükmedilmiştir; İslam dünyasında yaygın olarak uygulanmaktadır.

Konya'da, 25-29 Eylül 1996 tarihinde yapılan "İslam Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri" isimli uluslar arası kongrede de leasing konusu ele alınmış ve caiz olduğu hükmü benimsenmiştir.