Dudağımda doğuştan kalma belirgin bir iz var, bu beni çok rahatsız diyor; acaba ten rengi kalıcı bir dövme yaptırabilir miyim, hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek, bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemidir.

Tedavi amaçlı olarak yapılan estetik müdahalelere ise dinimizde izin verilmiştir. Nitekim Arfece adlı sahabî, bir savaşta burnu kopunca, gümüşten bir burun yaptırmış, bunun koku yapması üzerine, altından bir burun yaptırılmasına Hz. Peygamber (asm) müsaade etmiştir. (bk. Ebû Dâvûd, Hatem, 7; Tirmizî, Libâs, 31)

Buna göre siz de rahatsız olduğunuz dudağınızdaki iz için, dövme değil, estetik ameliyat yaptırabilirsiniz.