Dişleri kısaltmak günah mı?

Soru Detayı

- Benim ön iki dişim diğer dişlerimden uzun. Tavşan gibi bildim bileli hiçbir fotoda gülmem sevmem dişlerimi, konuşurken rahat değilim.
- Estetik yapsam günah olur diye korkuyorum. Gülmek istiyorum, hayalim diyebilirim.
- Bunu yapsam kısaltsam onları ya da varsa başka yöntem günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek, bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemidir. Tedavi amaçlı olarak yapılan estetik müdahalelere ise dinimizde izin verilmiştir.

Buna göre estetik operasyonların;

a) Salim fıtratı bozmak kastı olmamak,
b) Yapılmasında bir yarar veya yapılmamasında mevcut bir zarar bulunmak,
c) Hile, aldatma veya karşı cinse benzeme kastı bulunmamak,
d) Hukuki karışıklığa ve yanlış anlamaya yol açmamak,

kaydıyla, bir tür tedavi olarak yaptırılmasında sakınca bulunmamaktadır.