Süs için diş yaptırılınca, diş hekimi sorumlu olur mu?

Soru Detayı

- Süs için dişlerini yaptırmak veya tel taktırmak isteyen biri diş hekimine gelse, bir sağlık problemi olmadan yalnızca estetik amaçlı olan bu tedaviyi yapmasında doktorun bir mesuliyeti var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Estetik amaçlı olan bu tedaviyi yapmasında” diyorsunuz; tedavi ise “sırf estetik amaçlı olmaz”, sırf estetik amaçlı ise “bu fiil tedavi olmaz”.

Kişiyi rahatsız eden, görüntü bozukluğu yapan diş, düzen ve oluşumu düzeltilebilir ve işte bu tedavi sayılır, caiz olur.