Sağlık sorun olmadan dişler yaptırılabilir mi?

Soru Detayı

- Herhangi bir sağlık sorunumuz olamamasına rağmen, dişlerimizi yaptırmak haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda iki ayrı durum vardır:

Biri, diş dolgu ve kaplamasına "tabib-i hâzık" dediğimiz, dindar ve selâhiyetli bir doktorun gerek görmesi... Şayet böyle bir doktor bunun ihtiyaç olduğunu ifade etmişse bu tedavi yapılır, gusle engel olmadığı gibi israf da olmaz.

Bir de böyle bir doktor, ihtiyaç olarak görmemiş buna gerek olduğunu ifade etmemiş, fakat süs ve zinet olarak taktırmak istemiş, sırf gösteriş arzusundan yaptırmış olabilir. İhtiyaç ve tedavi maksadı olmaksızın yapılan kaplamalar dini açıdan caiz değilse de çıkarma imkânı olmadığından alınan gusül geçerlidir...