Ticari amaçlı toplantı, düğün ve seminer salonu işletmek caiz midir? Günümüz düğünlerinin birçoğunda, kadınlı erkekli aynı salonda ve müzik eşliğinde düğün yapılmaktadır. İçkisiz olmak şartıyla, böyle bir iş yeri işletebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Toplantı ve düğün salonu işletmekte dinimize göre herhangi bir sakınca yoktur; bilakis halka hizmet olduğu için güzel bir iştir. Ancak bu işle iştigal edenler işyerlerini İslam’ın kesin olarak yasakladığı eylemlerden uzak tutmaları gerekir.

Gayri meşru unsurlar içermediği sürece, yalnız kadınlarla erkeklerin aynı yeri paylaşmalarından dolayı haram denilmez. Tabii ki en uygunu  takvası vardır, bir de ruhsat tarafı vardır.

Oturmalarda salonun bir tarafı  bayanlara, bir tarafı erkeklere ayrılsa çok daha güzel olur. Gördüğümüz kadarıyla bu bir çok düğün salonunda uygulanmaktadır. Yeter ki, siz niyetinizde bu salonu -İslam’a aykırı bir şekilde- kullandırmamaya azimli olun..