Boy uzatma ameliyatı caiz midir?

Tarih: 09.10.2012 - 20:45 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Gunumuzde insalarin birbirlerine fiziksel ozelliklerine gore deger bictiklerini goruyorum. Ozellikle erkeklerin fiziksel olarak uzun ve yapili olmasi bekleniyor.

- Yasadigim ulkede boyum ortalama erkek boyunun oldukca altinda. Bu durumdan dolayi kendimi zayif hissediyorum. Evlenme acisindan da buyuk sorun teskil ediyor. Boyumun kisaligindan dolayi begenilmiyorum.

- Bu yuzden son zamanlarda yaygin olarak uygulanan boy uzatma ameliyatini arastiriyorum. TIP dilinde "limb lengthening" veya Ilizarov teknigi olarak geciyor. Bu ameliyat caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerim’de insanın, yeryüzünde halife olmak üzere en güzel bir biçimde, ölçülü ve dengeli bir şekilde yaratıldığı, çeşitli nimetler, imkanlar ve güzelliklerle donatıldığı bildirilmiştir (Bakara, 2/30; Nahl, 16/8, 12; Hac, 22/65; Lokman, 31/20; Mülk, 67/23; Beled, 90/4, 8-10; Tin, 95/4). İnsanı en güzel şekilde yaratan Yüce Allah, onun makul ve mutedil ölçüler içerisinde süslenmesine, güzel görünmesine ve güzelliklerini korumasına da izin vermiştir (A’raf, 7/32).

Dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisa, 4/119; Rum 30/30). Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmayı, dişleri incelterek seyrekleştirmeyi, kaş aldırmayı, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanları ve yaptıranları kınamıştır (Buhari, Libas, 83-87; Müslim, Libas, 33).

Buna karşılık vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından aşırı derecede yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olan bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesini fıtratı bozmak değil, bir tedavi, normalleştirme işlemi olarak görmek daha doğrudur. Tedavi amaçlı olarak yapılan estetik müdahalelere dinimizde izin verilmiştir.

Nitekim Arfece adlı sahabi, bir savaşta burnu kopunca, gümüşten bir burun protezi yaptırmış, bunun koku yapması üzerine, altından bir burun protezi yaptırılmasına Hz. Peygamber (s.a.s.) izin vermiştir (Ebu Davud, Hatem, 7; Tirmizi, Libas, 31).

Buna göre hastalık sebebiyle veya kaza sonucu burun, kulak, göz gibi organlarını kaybedenler veya vücudunda doğuştan ya da sonradan meydana gelen şekil bozuklukları bulunanların estetik ameliyat yaptırmaları bir tür tedavi olup, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirilemez.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, 28. 11. 2002 tarihinde "estetik ameliyat"la ilgili aldığı karar da bu istikamettedir. Sonuç olarak estetik ameliyat;

a) Estetik ameliyatın, düzgün ve salim olan fıtratı bozmak kastıyla yapılmamış olması,

b) Ameliyatın yapılmasında, bir yarar sağlama veya mevcut bir zararı giderme ihtimalinin yüksek olması; tedavi amaçlı yapılmış olması,

c) Ameliyatın bir hile veya aldatma amacıyla ya da karşı cinse benzeme kastıyla yapılmamış olması şartlarıyla caizdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun