TOGG’un yapmış olduğu sıfır faiz kampanyası caiz mi?

Soru Detayı

- Güncel olarak yerli firmamız Togg’un yapmış olduğu 800.000 TL sıfır faiz kampanyası caiz midir? Togg kampanya olarak devlet bankaları aracılığıyla 800.000 TL sıfır faiz kampanyası açıkladı. Aracı peşin de alsak, bankaya başvurup 800.000 TLye kadar sıfır faize de başvursak fiyat aynı. Banka bizim adımıza Togg a 800.000 TL verirken bize fiyat artışı yapmadan taksitlendiriyor.
- Ancak banka bunun karşılığında Togg’dan 200.000 TLye yakın komisyon ücreti alıyor. Bu ödemeyi biz yapmıyoruz. Togg bunu ödeyerek daha az ücrete arabayı satmış oluyor temelde vatandaş taksitli alabilsin satış olsun diye.
- Bu alışveriş şekli bizim tarafımızdan caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Banka "komisyon" diye sizden yani ödünç para verdiği (sıfır kredi) kişiden 200 bin TL. komisyon alsaydı, bu faiz olurdu.

Soruda geçen durumdaysa, banka kredi açtığı kişiden değil, üçüncü şahıstan (TOGG'dan) komisyon alıyor, TOGG bu komisyonu, araba alana kredi verdiğin için, arabamın satılmasını sağladın diye hibe ediyor (bağışlıyor). Bu işlem helaldir.