Kredi kartı ile taksitli olarak hacca ve umreye gitmek caiz mi? Kredi çekip hacca gitmenin caiz olmadığını okudum...

Soru Detayı

Kredi çekip hacca gitmenin caiz olmadığını okudum. Peki kredi kartına taksit yaptırıp gidilebilir mi? Ayrıca bu ikisi arasında ne fark var? Kredi kartıyla taksit yaprırmakta aynı değil mi? On iki ay taksitle gittim. Arada ödeyemedığim aylar oldu. Şimdi yine bu kredi çekmege benziyecek mi? Kısacası yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Kredi kartı ile on iki ay taksitli olarak hacca ve umreye gitmek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geri ödemelerinde faize düşmemek kaydıyla kredi kartına taksit yapılarak hac veya umreye gidilebilir.

Faizli kredi ise caiz değildir. Bu bakımdan böyle bir para ile hacca veya umreye gitmek doğru değildir.

“Hac/umre finansmanı” şeklinde birtakım banka, finans kurumu veya şirketlerin, hac/umre için verdikleri borcun geri ödemesinde, ister faiz isterse de kar payı adı altında fazlalık almaları, söz konusu işlemi faizli krediye dönüştürür. Faizli kredi ile hac veya umreye gitmek ise caiz değildir.