Kredi kartı ile taksitli olarak hacca ve umreye gitmek caiz mi? Kredi çekip hacca gitmenin caiz olmadığını okudum...

Tarih: 03.04.2007 - 20:20 | Güncelleme:

Soru Detayı
Kredi çekip hacca gitmenin caiz olmadığını okudum. Peki kredi kartına taksit yaptırıp gidilebilir mi? Ayrıca bu ikisi arasında ne fark var? Kredi kartıyla taksit yaprırmakta aynı değil mi? On iki ay taksitle gittim. Arada ödeyemedığim aylar oldu. Şimdi yine bu kredi çekmege benziyecek mi? Kısacası yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Kredi kartı ile on iki ay taksitli olarak hacca ve umreye gitmek caiz mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizli kredi çekmek caiz değildir. Bu bakımdan böyle bir para ile hacca gitmek doğru değildir. Kredi kartı ile taksitlendirerek hacca gitmek ise caizdir. Çünkü bunda her hangi bir faizli muamele uygulanmamaktadır.

Kredi kartı tek çeşit değildir; faizli olanı var, faizsiz olanı vardır. Gününde ödeneni var, geciktirileni var. Şayet kartla satın aldığınız malın parasını (sözleştiğiniz) günü geçirmeden öderseniz, faize düşmeden ödemiş olursunuz. Böylece kredi kartınızdan gelen bir mahzur söz konusu olmaz.

Kartın borcunu gününde ödemez de geciktirirseniz, elbette borcunuzu faizli ödemek zorunda kalırsınız. Böylece kartınızın mahzuru söz konusu hale gelmiş olur. Bütün mesele, karta tanınan faizsiz ödeme müddetinin geçirilmemesinde, geç kalıp da faiz ödemek zorunda kalınmamasındadır. Faiz ödemeden kullanıyorsanız, mahzuru yok. Faiz ödeyerek kullanırsanız mahzuru çok.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun