Online alışveriş sitesine para yükleyince verilen hediye faiz olur mu?

Soru Detayı

- Online alışveriş sitelerinde herhangi bir ürünü direkt kartınızdaki parayla alabileceğiniz gibi sitede açtığınız hesaba para yatırıp hesaptaki paranızı kullanarak da alışveriş yapabiliyorsunuz.
- Bazen şöyle kampanyalar yapılıyor:
1. Hesaba 10 TL veya üzeri para yükleyince Site de hesaba sadece site içinde kullanılabilecek tek seferlik 10 TL yüklüyor.
2. Alışveriş sitesindeki hesabınıza mesela 50 TL veya üzeri para yükleyince kartınızın kayıtlı olduğu banka da direkt kartınıza tek seferlik 10 TL ödeme yapıyor. Bu para sitedeki hesaba değil de kartınıza yüklendiği için istediğiniz gibi de kullanabiliyorsunuz.
- Harcayabileceğimiz parayı artıran bu 2 durum faize girer mi? Bunları yapmakta sakınca var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İster kartınıza, ister sitedeki hesabınıza olsun yatırdığınız parayı, siz harcayıncaya kadar banka kullanıyorsa, onunla faizcilik yapıyorsa, hem bu parayı yatırmanız caiz olmaz hem de bankanın verdiği ek para faiz olur.

Ancak Firma müşterisine hediye olarak para puan veriyorsa bu faiz olmaz, hediye olur.