Fiziki teslim yapmayan, bankadan döviz almak caiz midir?

Soru Detayı

- Bazı finans kuruluşları Japonya gibi başka ülkelerin paralarını alma imkanı sağlamakta. Ancak banka fiziki teslim yapmıyor. Yani gidip banda'kan Japon parası çekemiyoruz. Bunun yerine Türk lirasına çevirip çekebiliyoruz.
- Böyle bir işlem caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mübadele edildiklerinde faiz gerçekleşen maddeleri (bu meyanda bir parayı başka bir para ile) mübadele ettiğinizde, bunun peşin olması gerekiyor.

Bankadaki hesabınıza geçmesi teslim sayılır. Mesela Japon yeni aldığınızda, banka bunu derhal hesabınıza geçirirse, bu size teslim demektir. Sonra siz paranızı çekmek istediğinizde yeni TL ile değiştirmek isterseniz, bunu da peşin yapacaksınız.

Banka tek taraflı olarak paranızı bir başka paraya çevirme şartı koyamaz. Bunu ancak karşılıklı rıza ile yaparsınız.