OYAK'da biriken paraya zekat düşer mi?

Soru Detayı

- Ben Turk silahli kuvvetleri mensubuyum ve bizden OYAK (ordu yardimlasma kurumu) adina para kesilmekte ve emekli oldugumuzda toplu olarak veya OYAK'a birakmak suretiyle oradan emekli olabiliyoruz, almak istedigimizde ise sadece ordudan ayrildigimizda ve emekli oldugumuzda alabiliyoruz.
- OYAK'da biriken bu para icin zekat vermek duser mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu para OYAK'ın ilgili şirketlerinde ticaret, yatırım, faize yatırma gibi araçlarla değerlendiriliyor. OYAK'ın faiz, helal haram konusunda bir kırmızı çizgisi yok. Bu sebeple yatırdığınız parayı ve kümülatif enflasyon farkını (toptan veya perakende) alabilirsiniz. Kâr ve kazanç kısmına gelince, bunun yaklaşık olarak faiz kısmını hesap eder, onu yoksullara verirsiniz. Helal kısmını ise kendinize alırsınız.

Hesabınıza geçen (size ait olarak kaydedilen) paranın faiz dışında kalanının kırkta birini zekat olarak vermeniz gerekir. Çünkü bu para sizin için ticari sermaye gibidir.