Temel ihtiyaç için biriken paraya zekat düşer mi?

Soru Detayı

- Maaşlı bir çalışan, asli bir ihtiyacı için para biriktirirken biriktirdiği paraya zekat düştüğü için zekat verdiğinde bu kez bu kişinin parası ihtiyacını satın almaya yetmez seviyeye düşüyorsa bu kişi ne yapmalı?
- İhtiyacını karşılamadan mı hayatına devam etmeye çalışmalı?
- Sonuçta şu an ülkemizde çok basit ihtiyaçları karşılayabilmek için bile çok uzun süreler boyunca para biriktirmek gerekiyor. Her şey çok pahalı olduğu için de basit bir şeyi satın almak için biriktirilen para bile zekat sınırını rahatlıkla aşıyor. Üstelik üzerinden plan yapılan fiyatlar da her gün öngörülemez bir şekilde artıyor…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişinin, temel ihtiyaçlarını karşılamak için biriktirdiği paraya ve mala, miktarı ne kadar olursa olsun zekât düşmez; yani bundan zekât ödemek gerekmez.