Kumar borcu için para verilir mi?

Soru Detayı

- Bir yakınım kumar oynuyor hastalık boyutunda. 2 milyon TL kumar boru birikmiş. Maddi durumu çok iyi olan kuzenimden bu borcun 4'te birini kapatmak için geri ödememek üzere para istemişler.
- Kuzenim konuyu bize açtı. Sağlık olsa veririm ama kumar borcu olunca elim varmıyor. İstenilen parayı versem para kumar borcuna gideceği için çocuklarıma malıma zarar gelecek diye korkuyorum, dedi. Sizce ne yapmalı?
-  Verilecek paranın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, zekât, sadaka nafakasına sarf edilecek yerlere verilmeli, günahta sarf edenlere sadaka verilmemeli. Çünkü "Onlar, kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler." (Bakara, 2/3) mealindeki ayette nafaka ifadesi kullanılmıştır.

Bununla beraber, zekât almaya hakkı olan bir şahsa zekât verilince ibadet yerini bulmuş olur. Zekâtı alan bunu haram olan bir yere harcarsa sorumlu harcayan olur. Böyle bir kimseye zekât verecek bir Müslüman, şunu düşünecektir:

Verirsem ne olur, vermesem ne olur?

Vermediğinde o kişi veya yakınları zarar göreceklerse zekâtı verir. Vermediğinde zarar yok ve üstelik adam kumar oynayacaksa vermez.

Buna göre, adam tövbe etmiş ve bir daha kurmar oynamaycağı konusunda bir kanaat olmuşsa verilebilir.