Haram paranın zekatı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram yolla kazanılan malın zekâtı verilmez. Bu malın, varsa sahibine verilmesi, bilinmiyorsa fakirlere dağıtılması gerekir.

Bir kişinin kumar gelirinin dışında başka bir geliri varsa, mesela kahvehanede sadece çay veya diğer meşrubatlar satmaktan gelen helal kazancı varsa, bunu ayrı olarak hesaplayıp bu miktar üzerine zekât düşüyorsa, yani bu helal kazancı nisab miktarına ulaşıyorsa, bunun zekâtını ve fıtır sadakasını verebilir.

Sadece kumar gelirinden olan haram paradan zekât verilmez.